Záhadná mumie byla žena

26. března 2008 v 10:11 | Martina |  ...mumie
Mumii pojmenovanou Then-Hotep pokládají pracovníci Louisville Science Center za starého kamaráda. Až dosud ovšem nebylo jasné, jakého pohlaví vlastně jejich oblíbený exponát byl před 2600 lety.
Egyptská mumie se do centra dostala na počátku minulého století. Během záplav v roce 1937 utrpěla poškození, při kterém se jí oddělila hlava. Jinak zde nerušeně spočívala až do roku 2004, kdy byla převezena do blízké nemocnice a podrobena zkoumání počítačovou tomografií, rentgenem a endoskopickou sondou, kterou odborníci opatrně zasunuli do trupu a do lebky.
Vyšetření doložilo dřívější poznatky o zlomeninách kostí a odstranění srdce během mumifikačního procesu, ale pohlaví Then-Hotep neodhalilo. Důvodem byla především skutečnost, že pánev - která se u muže a u ženy značně liší - překrývaly složené ruce. Získaná data ovšem odborníkům na počítačové modelování z Louisvillské univerzity zcela postačovala k vytvoření trojrozměrného modelu lebky.
Model je natolik dokonalý, že ukazuje i strukturu lebečních kostí. Potvrdil, že během mumifikace těla došlo k odstranění mozku, což byla ve starém Egyptě běžná praxe. Ukázal také poškození, které lebka utrpěla během záplav. A především, umožnil srovnání lebky mumie s charakteristikami lidských lebek ve forenzních, archeologických a antropologických databázích. Výsledky podle univerzitní zprávy ukázaly, že počítačový model se na 99% shoduje s lebkou egyptské ženy.
 


Aktuální články

Reklama