Znovunalezený faraonův syn

26. března 2008 v 9:59 | Martina |  ...mumie
Osmdesát let neměli návštěvníci muzea v britském Boltonu tušení, že se v expozici dívají na mumii syna slavného faraona Ramesse II.
Tři tisíce let stará mumie ze sbírek muzea v britském Boltonu byla připisována ženě. Vědce k tomu sváděl nápis na sarkofágu. Ten hlásá, že sarkofág ve svém nitru skrývá ostatky chrámové tanečnice. Důkladná prohlídka mumie pomocí počítačového tomografu ale odhalila, že ostatky zcela jistě patřily muži.
Dávný obyvatel Egypta zemřel někdy mezi rokem 1295 a 1186 př. n. l. Bylo mu něco málo přes třicet. Extrémně vyzáblé tělo svědčí o tom, že byl před smrtí na kost vyhublý a s největší pravděpodobností zemřel na rakovinu. Chemické analýzy prozradily, že k balzamování těla byly použity nejkvalitnější suroviny. Mrtvý tedy musel patřit ke společenské smetánce. Kdo však byli jeho nejbližší?
Počítačový tomograf odhalil na tváři dávného Egypťana několik nápadných znaků. Měl například výrazný předkus a oči neměl v jedné rovině. To byly typické rysy královského rodu 19. dynastie. Lebka se téměř dokonale shoduje s lebkou jednoho z nejvýznamnějších faraonů Ramesse II. Vědci jsou si na 90% jistí, že mumie patří jednomu ze 110 potomků, jež faraon Ramesse II. údajně zplodil. Mumie Ramessova syna byla zřejmě uložena do sarkofágu tanečnice dodatečně, několik let po jeho pohřbu. Možná jej tam strčili vykradači hrobů poté, co uloupili jeho vlastní sarkofág. Možná mají záměnu na svědomí kněží, kteří se snažili tělo ukrýt před lupiči.
 


Komentáře

1 for | E-mail | Web | 5. května 2016 v 11:32 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama