Texty rakví (1)

26. dubna 2008 v 10:42 | Martina |  Písmo
Fascinující hieroglyfy vyprávěly o tajemném životě starého Egypta. Objev textů na vnitřní stěně dřevěných rakví z období Střední říše podnítil zvědavost egyptologů, kteří se je snažili co nejrychleji přeložit. Texty, které jsou typickým doplňkem své doby a doplňují naše znalosti o zmizelé civilizaci, byly později souborně nazvány Texty rakví.

Během Prvního přechodného období Egypt prošel společenským neklidem a sociálními nepokoji, které silně narušili stabilitu země. Jednotlivý správci krajů, kteří od konce Staré říše soustřeďovali do svých rukou stále větší výkonnou moc, začali vystupovat jako dědiční vládci a přeli se o kontrolu nad svou oblastí s faraonem. Kolem těchto nových vládců se vytvořily opravdové dvory a mocní nomarchové s jejich pomocí vlastním jménem spravovali území, která dříve patřila královské koruně. Zároveň s tím nabývala na významu hlavní města jednotlivých nomů a stejně tak i pohřebiště, na nichž se nomarchové nechávali pohřbívat mezi svými dvořany.
Texty na stěnách rakví
Pohřební výbava ve skalních hrobkách těchto osobností byla velmi rozmanitá a bohatá. Zahrnovala zvláště polychromované dřevěné modely zdobené štukem, které byly v podstatě trojrozměrnou verzí výjevů zakreslovaných v období Staré říše na stěny mastab. V hrobkách nomarchů se také poprvé objevily slavné Texty rakví.
Hodnostáři byli v té době pohřbíváni do skříňových dřevěných rakví uzavřených plochým nebo mírně vypouklým víkem. Rakve se zhotovovaly z víceméně pravidelných prken pospojovaných dřevěnými kolíky. Zvnějšku i zevnitř byly rakve pokryty jedinečnými texty a bohatou výzdobou. Zádušní formule uvedené na vnějších stěnách měly zesnulému zajistit ochranu některých božstev. Na východně orientované stěně rakve byly v úrovni hlavy znázorněny dvě oči vedžat, díky nimž mohl sledovat, co se děje ve světě živých.
Horní část vnitřních stěn rakve byla zdobena zobrazeními předmětů nezbytných k přežití zesnulého. Byly mezi nimi předměty z pohřební výbavy jako šperky, oděvy, nádoby a nábytek, jakož i obětiny potravin a sýpky na obilí. Ve spodní části pohřební schrány pak byly černým inkoustem zapsány sloupce textu. V drobném kurzívním hieroglyfickém písmu tu byly uvedeny výňatky z Textů rakví.
Texty však nezdobily pouze rakve, do nichž bylo uloženo tělo majitele hrobky. Jednotlivé kapitoly se objevují i na papyrových svitcích, jsou vytesány do stěn hrobek, či byly napsány na součástech pohřební výbavy, jako např. skříňkách na vešebty, stélách a sochách.
Vysvětlení života v záhrobí
Texty rakví přejímaly motivy z Textů pyramid, které byly za Staré říše vyhrazeny faraonům a od konce Staré říše se občas objevovaly rovněž v hrobkách královen. Na samém sklonku Staré říše byly Texty pyramid obohaceny o některá nová témata. V pyramidě faraona 8. dynastie Ibiho v Sakkaře se již objevily některé pasáže, které předznamenávaly budoucí Texty rakví. Ibi byl posledním panovníkem (8. dynastie), který měl na stěnách pohřební komory Texty pyramid. Kromě panovníků na ně měli ještě nárok nejvýznamnější královské ženy. Texty pyramid nejsou doloženy z provincií či nekrálovských hrobek.
Texty zádušního charakteru později převzali výše postavení hodnostáři a nechávali je zapisovat na své rakve a řidčeji také na stěny hrobek, na stély nebo na papyrové svitky. Téměř všechny Textyrakví byly objeveny na západním břehu Nilu od Asuánu v Horním Egyptě až po Kóm el-Hisn na severu. Výjimku tvoří pohřebiště Moala na jihu a Kau el-Kibír, el-Berša a Bení Hasan ve středním Egyptě, která leží na východním břehu. Rakve s tímto typem textů pocházejí z konce Prvního přechodného období (9. a 10. dynastie) a zvláště z období Střední říše (druhá polovina 11. dynastie, 12. a 13. dynastie).
Svět temnot Egypťany odjakživa děsil. Lidé se báli toho, co je čeká po smrti. Osud panovníka byl jasný. Zemřelý faraon vítězně přešel panství bohů i démonů a připojil se k Reovi na jeho bárce. Cestu mu usnadňovali například Texty pyramid, díky nimž do cíle cesty dorazil živ a zdráv a mohl zaujmout své místo mezi bohy.
Texty rakví jsou psány klasickou egyptštinou s četným použitím anachronismů. Jednotlivá říkadla jsou uvedena účelovými označeními a v omezené míře jsou doplněna i ilustracemi. V některých kapitolách předjímaly Texty rakví takzvaného Průvodce podsvětím (podsvětní knihy), vnitřně heterogenní skupinu sbírek zádušních textů z období Nové říše.
Hodnostáři také doufali, že je na onom světě čeká druhý život, ale na rozdíl od panovníka neměli k dispozici žádný text, který by jim pomáhal, a vůči tajemnému světu tedy byli bezbranní. Proto se hodnostáři, kteří si chtěli zajistit věčný život, snažili během staletí a po občanských nepokojích Prvního přechodného období získat přístup k těmto textům, jež měly zesnulým pomáhat ve zkouškách, které je očekávaly. Přivlastnili si některé z Textů pyramid, obohatili je o jiné formule, a dali tak vzniknout Textům rakví.
pokračování:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama