Egyptologové našli ztracenou pyramidu v Gíze

9. června 2008 v 15:08 | Martina |  ...pyramidy
Tato pyramida byla postavena za vlády faraona Radžedefa, která skončila v roce 2556 př. n. l. Byla nejmajestátnější ze všech čtyř, které bylo možné spatřit už od nilských břehů. Zničili ji Římané, aby použili kameny z ní na stavby v Káhiře. Archeologové ji našli po 12 letech kopání.

Mezinárodní tým archeologů zjistil, že trosky v Abú Rawáš, jen pár kilometrů od egyptské metropole, odpovídají takzvané ztracené pyramidě. "Ta pyramida byla nejvyšší ze všech čtyř v Gíze (ostatní patří Chufuovi, Rachefovi a Menkauremu) a její kameny byly té nejlepší kvality. Dlouho se předpokládalo, že nebyla dokončena, ale dokázali jsme, že tomu tak nebylo. Kameny z ní byly používány po staletí při výstavbě Káhiry,"upozornil generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Zahí Hawáss. "Kopali jsme tu posledních 12 let a odhalili jsme velkou část historie čtvrté dynastie, boje o moc a část tajemství stavby pyramid,"dodal.
Trosky pyramidy tajemného Radžedefa dnes nepřesahují desetimetrovou výšku nad zemí. Nacházejí se na vršku v Abú Rawáši, vojenské oblasti, kam je přístup omezený. Kolem je vyprahlá poušť a na obzoru temný mrak káhirského smogu. Z oparu vystupuje trojice gízských pyramid, s nimiž toto majestátní dílo nikdy nebylo podle archeologů propojeno.
Hawáss je přesvědčen, že Chufuův syn si vybral toto místo poněkud vzdálené od Gízy, pohřebiště své dynastie, protože chtěl být nezávislý na své rodině; a nadto vysoká poloha by jeho hrobku víc přiblížila Slunci, jeho božstvu. Poslední nálezy ukazují, že Radžedefova pyramida byla o 7,62 metru vyšší než Chufuova, která se tyčí do výšky 146 metrů. Každá strana u základny měřila 122 metry a úhel náklonu byl 64 stupně.
zdroj: DigiWeb.cz
 


Aktuální články

Reklama