Objev vinařské dílny na Sinaji

5. června 2008 v 9:30 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Farúk Husní, ministr kultury EAR, oznámil, že egyptský archeologický tým Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevil během rutinních prací v oblasti Sajl al-Tuhfáh na západ od kláštera sv. Kateřiny na Sinaji dobře dochované pozůstatky vápencové vinařské dílny z byzantské doby (6. století n. l.).

Dr. Zahí Hawáss, generální tajemník SCA, řekl, že se dílna skládala ze dvou částí: první je čtvercová nádrž s čerpadlem na jednom konci. Dno nádrže je pokryto omítkou a na některých částech se dosud dochovaly zbytky červené barvy. Severní stěnu této nádrže zdobí motiv ve tvaru kříže v kruhu, pod nímž se nachází hliněné čerpadlo. "Tento typ čerpadla kdysi sloužil k odčerpání vína po rozemletí hroznů a datlí," řekl dr. Hawáss.
Farag Fada, ředitel Islámského a koptského oddělení, řekl, že druhou část dílny tvoří kruhová nádrž, která vypadá jako studna s otvorem. Po obou stranách byly objeveny dva bloky vápence, na nichž pravděpodobně původně stáli pracovníci dílny.
Tárek el-Naggar, ředitel oddělení sinajských starožitností, řekl, že v prostoru mezi hliněným čerpadlem a druhou nádrží je otvor, kam se kladly nádoby, jichž se užívalo k uskladnění vína. rané studie dokázaly, že oblast Sajl el-Tuhfáh byla oblastí rozsáhlé vinařské produkce, neboť zde rostla vinná réva i palmy.
zdroj: ČEgÚ
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama