V Egyptě objeveny sochy Kleopatry

5. června 2008 v 10:26 | Martina |  ...z časopisů
Hlavu alabastrové sochy představující slavnou panovnici Kleopatru a masku, která možná představuje Marka Antonia, objevili archeologové nedaleko Alexandrie v severním Egyptě. Oznámil to egyptský ministr kultury Farúk Husní.

Mezi dalšími artefakty nalezenými v chrámu Taposiris Magna je také bronzová socha bohyně Afrodity a socha bez hlavy, která zřejmě představuje někoho z panovnické rodiny a pochází z období vlády Ptolemaiovců (323 - 30 př. n. l.). Slavnou Kleopatru představuje také asi dvacítka poškozených bronzových skulptur.
Badatelé z egyptsko-dominikánského týmu odkryli v areálu rovněž galerie s kosterními pozůstatky lidí a podzemní tunely, které se táhnou až v hloubce 50 metrů pod povrchem země, upřesnil rozsah nálezů generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Zahí Hawáss, který vykopávky vede. Hawáss kategoricky popřel, že by jeden z tunelů vedl ke Kleopatřině hrobce. "Nenašli jsme nic, co by naznačovalo přítomnost hrobky," prohlásil. "Vykopávky, jejichž cílem bude hledání hrobek, se uskuteční až od listopadu," dodal.
Kleopatra a Marcus Antonius patří k nejslavnějším mileneckým párům v dějinách. Oba spáchali sebevraždu po prohrané bitvě u Aktia, po níž vítězný Octavianus získal kontrolu nad římským impériem včetně Egypta. Objevení místa posledního odpočinku královny Kleopatry by se stalo největším archeologickým objevem v Egyptě od objevu Tutanchamonovy hrobky v roce 1922.
zdroj: Týden
 


Aktuální články

Reklama