Literatura (1)

25. července 2008 v 22:48 | Martina |  žena v mnoha podobách
Gramotní Egypťané byli notoričtí spisovatelé a díky suchému pouštnímu podnebí se zachovaly nápisy na náhrobcích, křehké papyry a kožené svitky, mezi nimiž lze najít nejen neosobní královská prohlášení, formální náboženské texty a poněkud nudnou obchodní korespondenci, ale také soukromé právní případy, romantickou poezii a intimní rodinné dopisy, které archeologickým kosterním nálezům dodávají lidskou tvář.

Ostraka sloužily v minulosti jako diáře a byly užívány k zaznamenání méně významných vzkazů, aby se nemuselo plýtvat drahým papyrem. Zachovalo se nesmírné množství ostrak, které nám umožňují nahlédnout do každodenního fádního života obyčejných lidí. Není nijak překvapivé, že mezilidské vztahy ve starověkém Egyptě se nijak nelišily od těch dnešních. V zemi žilo mnoho harmonických rodin, ale docházelo i k trpkým rodinným hádkám kvůli penězům a postavení. Pomluvy a napadání byly naprosto běžným a nemravným chováním druhých a staly se samozřejmě předmětem všeobecného zájmu
Nezapomínejme hlavně na to, že gramotnost byla výsadou velice malého procenta populace tvořené hlavně mužskými příslušníky středních a vyšších společenských vrstev. Dochované písemné svědectví se proto převážně zabývá záležitostmi, které se týkaly omezeného okruhu společenství. Bylo psáno z mužského pohledu a určeno tedy především mužským čtenářům. I tehdy, když text budí dojem, že jeho autorkou je žena (např. milostná poezie napsaná z pohledu mladé dívky), může být jejím autorem často i muž a dílo je tak mužskou interpretací ženským pocitů. Jelikož většina žen neuměla číst a psát, mnoho čistě ženských otázek bylo z písemných záznamů prostě vypuštěno.
pokračování:
 


Aktuální články

Reklama