Egyptologové objevili dvě hrobky z dob Staré říše

31. prosince 2008 v 8:42 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Egyptští archeologové objevili v Sakkaře poblíž Káhiry hrobky dvou faraonových úředníků staré přes čtyři tisíce let. Jedna z hrobek patřila faraonovu dozorci na stavbách pyramid. Druhá byla určena pro úředníka, který zodpovídal za faraonovy zpěváky. Obsah obou hrobek, ozdobených hieroglyfy, byl již dávno vykraden.

Přesto generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Hawáss věří, že průzkum hrobek přinese řadu poznatků o 5. a 6. dynastii Staré říše. Také je přesvědčen o tom, že se v blízkosti nedávno objevených hrobek nachází rozlehlejší hřbitov.
"Budeme ve vykopávkách pokračovat a v oblasti odhalíme další hrobky, které pomohou objasnit období 5. a 6. dynastie," řekl Hawáss a dodal, že sedmdesát procent starověkých egyptských památek je stále pohřbeno pod pískem.
6. dynastie, která byla poznamenána boji uvnitř královské rodiny a úpadkem centralizované moci, je považována za poslední dynastii Staré říše (2613 - 2494 př. n. l.). Po ní postihl Egypt hladomor a řada společenských otřesů.
Sakkára byla pohřebištěm vládců starobylé Memfidy. Leží necelých dvacet kilometrů jižně od Káhiry a archeologické práce jsou zde vedeny šest měsíců.

zdroj: Týden
 


Aktuální články

Reklama