Vyšla kniha o všedních dnech v Egyptě

31. prosince 2008 v 8:54 | Martina |  Moje literatura
Všední dny obyvatel starověkého Egypta v době jeho nejslavnější historie líčí kniha českého archeologa a egyptologa Miroslava Bárty Život a smrt ve stínu pyramid. Publikaci o téměř čtyřech stovkách stran plnou plánů, nákresů a barevných fotografií, z nichž značná část je zveřejněna poprvé, vydalo v polovině prosince nakladatelství Paseka.

Staroegyptské hrobky, a to nejen královské, jsou klíčem k pochopení celé tehdejší egyptské společnosti. Každý Egypťan si totiž za svého života budoval příhodné místo pro posmrtný život úměrné svým ekonomickým možnostem.
Hrobka otevírala zemřelému cestu na onen svět. Egypťané věřili, že posmrtný život je podobný pozemskému, proto hrobky zdobili nejen texty, ale i scénami z každodenního života, náboženskými motivy a na stěnách byl zachycen i vlastní pohřeb. Některé z těchto hrobek patří k pokladům světového kulturního dědictví.
Autor popisuje vývoj takových hrobek v 5. až 3. tisíciletí př. n. l., ale především ve třetím tisíciletí, které patřilo stavitelům pyramid. Nabízí nový pohled nejen na vznik této epochy, ale i na její tajemstvím zahalený zánik.
Vědecký pracovník Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta (1969) se specializuje na archeologii a dějiny Egypta 3. a 2. tisíciletí př. n. l. Je autorem knih Sinuhetův útěk z Egypta (1999), Osudy staré 4500 let (2002) a řady vědeckých publikací.

Já tuto knihu ještě nemám, ale moc se mi zamlouvá. Pokud ji již někdo máte, napiště mně i ostatním návštěvníkům, jak se vám líbí nebo nelíbí. Díky
 


Aktuální články

Reklama