Egyptologové objevili v Sakkaře mumii královny Sešsešet

15. ledna 2009 v 19:55 | Martina |  ...mumie
Egyptští archeologové objevili na starověkém pohřebišti v Sakkaře jižně od Káhiry mumii, která by mohla patřit královně Sešsešet. Mumifikované pozůstatky - lebka, nohy, pánev a další části těla zabalené do lněného zábalu - byly uloženy v sarkofágu uvnitř pyramidy, kterou badatelé vykopali z pouštního písku už loni.

Hrobka byla už ve starověku vyloupena. Sarkofág ležel v pohřební komoře velké 16 m2. "Domníváme se, že jde o ostatky královny Sešsešet, protože tato pyramida nebyla vybudována jako stavba pro náboženské účely, nýbrž jako místo pro pohřeb," uvedl generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Hawáss.
Sešsešet byla matka faraona Tetiho, který vládl v letech 2323 až 2291 př. n. l. a stal se zakladatelem 6. panovnické dynastie Staré říše. Historikové se domnívají, že sama Sešsešet panovala Egyptu 11 let, a patřila tak do malé skupinky žen, kterým se podařilo stanout v čele říše faraonů.
Tak staré panovnické mumie jsou velmi vzácné. Většina pochází až z období po roce 1800 př. n. l. Badatelé našli také mince s vyraženými hieroglyfy, několik zlatých náramků a hrnčířské výrobky. Již dříve byly ve stejné části sakkarského pohřebiště nalezeny pyramidy určené pro dvě z Tetiho manželek, ale Sešsešetina hrobka až nyní.
Původně se její pyramida tyčila do výšky 14 metrů, dnes však z hrobky zůstalo jen pětimetrové torzo. Přesto je podle Hawásse nejucelenější vedlejší pyramidou v Sakkaře. Původně ji kryl bílý vápenec, jenž sem byl dopraven z nedalekých kamenolomů u Tury a z něhož se zachovaly pouze zbytky.
Pyramida je součástí rozlehlé nekropole a pohřebiště vládců z metropole Staré říše Memfidy, které leží necelých 20 km od Gízy, jejíž slavné a nepoměrně větší pyramidy vznikly ještě o několik set let dříve. Sakkaru proslavila především Stupňovitá pyramida, nazývaná Džoserova, jejíž stáří je asi 4700 let.

zdroj: Týden
 


Aktuální články

Reklama