V Egyptě bylo objeveno 22 mumií na jednom místě

12. února 2009 v 10:21 | Martina |  ...mumie
Jméno vesničky Sakkara, která leží asi 30 kilometrů jižně od Káhiry, většině lidí nenapoví mnoho. Archeologům z cechu egyptologického však zní podobně, jako Milano vyznavačům módy nebo Praha milovníkům architektury. Na této významné egyptské lokalitě došlo v nedávné době k dalšímu rozsáhlému objevu.


Zahí Hawáss, jeden z předních egyptských archeologů odhaduje, že do dnešní doby se pod nánosem písku a zeminy stále ještě ukrývá okolo 70% veškerých starověkých památek.. Práce celých týmů studovaných egyptologů i jejich najatých pomocníků tedy stále může sledovat mnoho nejrůznějších cílů. Sakkara je jedním z míst, které je pro vědce i laiky z celého světa jedním z největších příslibů. Sloužila totiž jako úložiště mrtvých (nekropole) pro nedaleké město Mennofer (řecky Memfis) a to prakticky po celou předlouhou dobu jeho existence (zhruba 2700 př. n. l. - 640 n. l.).
Vzhledem k tomu, jak velkou péči věnovali Egypťané pohřbívání svých mrtvých, lze v Sakkaře očekávat mnohý pozoruhodný nález. V minulém roce zde byla například objevena další, už 118. egyptská pyramida, 12. v samotné Sakkaře. Nejstarší ze sakkarských pyramid patří několika vládcům a jejich manželkám z doby 3., 5. a 6. dynastie (tedy období Staré říše). Najdeme zde ale pyramidy z Prvního přechodného období (8. dynastie) a Střední říše (13. dynastie).
Nález, ke kterému došlo v době zcela nedávné, se sice nacházel ve vrstvě, která odpovídala zhruba 6. dynastii (okolo 2300 př. n. l.), ve skutečnosti byl však mnohem mladší. Odborníci jej datovali do roku 640 př. n. l., těsně před začátek období, kdy Egypt ztratil svou samostatnost a ovládli jej Peršané (26. dynastie). Hrobka, která se nacházela konci přes 10 metrů dlouhé šachty, ukrývala pozůstatky 22 mumifikovaných těl, které byly umístěny ve zvláštních výklencích podél jejích stěn. Kromě samostatně položených těl objevili vědci i 8 sarkofágů.
Zatím otevřeli pouze jeden z nich a překvapení se nekonalo - obsahoval další mumii. Archeologové tedy předpokládají, že i zbylých sedm náhrobků ukrývá mumifikovaná těla. Na nově nalezených mumiích je podle Hawássových vlastních slov ale přeci jen něco zvláštního. Zvláštní výklenky (niky) jsou známy spíše v hrobkách velmi ranných dynastií. Naleznout něco takového až v 26. dynastii - to už je pěkná rarita, říká Hawáss.

 


Aktuální články

Reklama