Za ziskem Nefertiti byl podvod

28. února 2009 v 21:00 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Nový zveřejněný dokument ukázal, že němečtí archeologové použili podvod, aby domů propašovali nádhernou plastiku egyptské královny Nefertiti.

Archeolog Ludwig Borchardt uvádí bustu královny Nefertiti mezi svými nálezy z Egypta z roku 1913. Označil ji ale za bezcenný kus sádry a schoval ji do krabice. Dnes je nález považovaný za nejvzácnější artefakt z období faraonů a ročně si ho do Berlínského egyptského muzea přijde prohlédnou půl milionu návštěvníků.
Dokument dokazující podvod se objevil v Německém orientálním institutu. Obsahuje zápis ze schůzky Ludwiga Borchadta a inspektora starožitností, na které si měli rozdělit archeologické nálezy. Mezi Německem a Egyptem existovala dohoda o rovnoměrném dělení nálezů. Busta královny, která vládla po boku svého manžela faraona Achnatona před více než 3000 lety, byla tak nádherná, že se o mi Borchardt nechtěl s nikým dělit.
Královnina busta byla dobře zabalená a ukrytá v krabici jako bezvýznamný nález. Její fotografie nepůsobila nijak poutavě. Popsal Nefertiti jako výtvor ze sádry, který je téměř bezcenný, přestože byly její královské rysy namalované na vápenec. Poznámky z jeho zápisníku odhalili, že skutečnou cenu sochy dokázal odhadnout. "Je to nepopsatelné," napsal. "Musíte to vidět na vlastní oči."
Nový důkaz by mohl zvýšit zájem Káhiry o návrat nálezu na půdu Egypta.

zdroj: eQuark.sk
 


Aktuální články

Reklama