Archeologové objevili třináctimetrovou sochu faraona Amenhotepa III.

26. dubna 2011 v 20:42 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Archeologové odkryli v jihoegyptském Luxoru třináct metrů vysokou sochu faraona Amenhotepa III. Egyptský úřad pro památky tvrdí, že jde o jednu z největších soch starověkého faraona, kterou se na tomto místě podařilo nalézt.


Podobizna faraona je jednou z dvojice soch, které se nacházely při severním vstupu do zádušního chrámu Amenhotepa III. v Luxoru. Je složena ze sedmi kusů křemence. Poprvé byla odkryta v roce 1928, pak ji však znovu zasypali, uvedl úřad, z jehož prohlášení citovala agentura AP. Druhou část sousoší chtějí archeologové najít při některé z dalších sérií vykopávek. Nadále zbývá objevit také hlavu sochy.


Kromě tohoto díla archeologové odkryli také sochu staroegyptského boha moudrosti Thovta zpodobněného s hlavou paviána a sochu egyptské bohyně Sachmet s tělem ženy a hlavou lvice. Amenhotep III., dědeček známějšího Tutanchamona, vládl ve 14. století př. n. l. v období Nové říše. Egypt se za jeho panování rozkládal na jihu od Núbie (převážná část dnešního Súdánu) až po Sýrii na severu.
Faraonové z období Nové říše v Luxoru na západním břehu Nilu budovali hrobky. Zádušní chrám, kde archeologové nález učinili, je starý asi 3400 let a v Luxoru patřil k největším. Budova byla z velké části zničená, pravděpodobně povodněmi, a v roce 27 př. n. l. zemětřesením. Archeologům se v ruinách přesto podařilo vykopat řadu artefaktů. V březnu 2009 například světlo světa znovu spatřily dvě sochy Amenhotepa III. zhotovené z černé žuly.

zdroj: idnes.cz
 


Aktuální články

Reklama